آلرژی های چشم

شايد يه مدت راجع به آلرژی ها نوشتم به نظرم مبحث جالبيه.به نظر شما چطور؟

رینوکنژنکتیویت آلرژیک:یا تب یونجه به وسیله ایمنوگلوبولین E می باشد که دراثر تماس با گرده ها، کپکها، پوسته های حیوانات خانگی یا گردوخاک ایجاد می شود.

علایم:التهاب چشمها،خارش،ریزش اشک و تورم بافتهای اطراف چشم که اغلب با آلرژی بینی همراه است.

کراتوکنژنکتیویت آتوپیک:در این آلرژی زمینه ژنتیکی هم وجود دارد بنابراین ممکن است همراه با تب یونجه باشد

علایم آن بیشتر شبیه آلرژی های پوستی است و پلکها بیشتر درگیر آن هستند.ضایعات مزمن پوسته ریزی دارند و ضخامتشان بیشتر شده است(Lichenified)حتی ترشحاتی نیز وجود دارد که در هنگام صبح بیشتر است.قرنیه گرفتاری کمتری از پلاکها نداردو در رنگ آمیزی فلورسنت به شکل زخمهای نقطه ای دیده می شود که در موارد شدید احتمال آب مروارید را در بیمار افزایش می دهد.

کراتوکنژنکتیویت Vernal :بیماری آلرژی شدید چشمی است که در مناطق گرمسیری و در پسران کوچک دیده می شود.در اثر تماس با هیره گردوخاک یا کپک ایجاد می شود که بعد از 5_10 سال فروکش می کند.

علائم:التهاب پلک و تورم بافتهای اطراف آن و زخمهایی در بافت پوششی قرنیه

علل شایع الرژی های تماسی:قطرات چشمی یا پمادهامثل آنتی بیوتیکهاو تماسهای شغلی،لوازم آرایشی،اسپری های مووخوشبوکننده ها

  
نویسنده : ‏T.O. Kongo ; ساعت ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٤/٢٩

سروتونين

سروتونین نوعی انتقال دهنده عصبی است که نقش مهمی در خوابیدن،تعدیل حالت و رفتار،اشتهاو...دارد والبته به تحريک حرکات دودی روده نیز کمک می کند.در جریان انعقاد خون نیز از پلاکتهای پاره آزاد شده و باعث تنگ شدن رگها می شود.لیسرژیک اسید دی اتیل آمید( L.S.D )ماده ای مخدر است که عمل سروتونین را خنثی می کند.وقتی موادی ضد سروتونین مصرف شوند دیگر خوابیدن غیرممکن میشود.البته تا یه جایی!

دیده شده که سروتونین با اثر بر سلولهای سرطانی آنها را وادار به خودکشی دسته جمعی می کند.این حالت در مورد تومورهای مغزی و سرطانهای لنفاوی است.

اگر به آمینواسید تریپتوفان يک OH اضافه شود تبدیل به5_هیدروکسی تریپتوفان میشود(5_HTP)که اگر از آن هم یک گروهCOOH گرفته شود5_هیدروکسی تریپتامین یا سروتونین پدید می آید.

زمانی نیز احتمال می رفت سروتونین در بیماری میگرن نقش داشته باشد.اتصال سروتونین به برخی سلولها تحريک کننده علائم افسردگی می باشدکه داروهای افسردگی مانع اين اتصال ميشود.

 C10H12N2O

 

  
نویسنده : ‏T.O. Kongo ; ساعت ٥:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٤/٢٤

چپ يا راست؟

سلام!

دلم براتون تنگ شده بود!

اما حالا که اومدم،می خوام یه کم راجع به تکامل دو نیمکره مخ بگم،

"تفکیک وکارهای دو نیمکره از حدود دومیلیون سال پیش شروع شد.قبل از اون کارهای مغز که همگی مربوط به فعالیت های حیاتی بدن بود،توسط دو نیمکره در یک فضای مسالمت آمیز پیش میرفت.اما بعدبه قول نیچه(( آدمها مجبور شدند بیاندیشند ونتیجه گیری کنند،پس به ضعیفترین و خطاکارترین اندام خود (مغز)نزول کردند!))بهرحال بعدازاون مغز کارهای جدیدی رو شروع کردکه الان هم به وسعت اونها افزوده میشه....

بعدها پسرعموهای ما(نئاندرتالها)می توانستند آواهای ابتدایی که همه صامت بودند را مورد استفاده قراردهند(آگاهی زبانی آنها 10% انسانهای امروزی بود)پسرعموها مهارتهایی نیز در استفاده از دیگر اعضای بدن نیزپیدا کرده بودن مثلا اونها مجموعه ای بین30-60 قطعه ازابزار دستی داشتند!

بعد از این سرعت تکاملی مخها بیشتر از قبل میشود تا جایی که در زمان cro-magnon لوب پیشانی* پیشرفت زیادی می کنه و ارتباطات اجتماعی آدمای اونروزی پیچیده تر میشه!برای اینکه اونها بتوانندتبادل اطلاعات داشته باشند یا افکارشان را به هم اطلاع بدهند،بخش چپ مغز یه جایی برای گسترش نظام زبانی باز میکنه.یعنی یه سری از وظایفش را طرد یا اهمیت آنها را به حداقل می رساند.این جریانات مربوط به حدود40،000 سال قبل است که مغز یه خونه تکانی شدید میکنه.

نیمکره چپ فضای قشری جدیدی که احتمالا اون موقع تشکیل شده بود راهم صرف زبان میکنه و حتی بخشی از مخ راست هم درگیر میشه چون نیمکره چپ دیگه جا نداشته.این روند ادمه پیدا می کنه تا جایی که پیشرفت آن باعث اختراع خط در نزدیکی 10،000 سال قبل میشه.بنابراین تا الان کار مغز چپ علاوه براعمال قبلی که انجام میدادسخن گفتن و درک آن ونوشتن و خواندن آن را شامل میشه.

واما نیمکره راست؛احتمالا همون وظایف قبلیش را داشته یا بعضی ازاونها راگسترش داده و تقویت کرده مثلا مهارت ساختن یا طرح اشکال راوسعت داده که در زمان cro_magnon ما میتونیم تصاویر دیوار غارها را ناشی از آن بدانیم.اما اوجگیری سرعت تکامل مغز راست مربوط به همین چندهزار سال گذشته است وقتی قدرت اندیشه انسان بیشتر میشه.در واقع با تغییر دید انسان نسبت به محیط اطراف،مغز راست مسوولیت آن را به عهده میگیره که شناسایی فضای اطراف وموقیت شناسی حاصل آن است.البته به موازات تکامل نیمکره راست ،علم هم پیشرفت می کنه چون کاملا جا داشته و هنوز هم داره، مگه نمیبینید؟

یه مرور:

نیمکره چپ؛سمت راست بدن،سخن گفتن و نوشتن،درک گفتار و نوشتار،انجام اعمال ریاضی،محاسبه،توانایی انجام حرکات پیاپی ماهرانه مثل تایپ کردن(نتیجه:چراغ نیمکره چپ من الان روشنه!)، زبان اشاره(ناشنوایان)و......

نیمکره راست؛سمت چپ بدن،دستکاری و ساخت اشکال پیچیده،معما، درک وابط دیداری،فضایی وهندسی،پردازش و تقلید اصوات هیجانی،موسیقی ومهارتهای کلی مثل نجاری و نقاشی ،سوگند و نیایش و.....                                                                                                                  

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

*بعدا راجع به لوب پيشانی مفصلا بحث می کنيم

-------------------------------------------------------------

خسته نباشید!

  
نویسنده : ‏T.O. Kongo ; ساعت ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٤/۱٧