انيميشن

يکی از همکلاسی های ما زحمت کشيدند چند سايت جالب پيدا کردند که انيميشن های جالب زيست شناسی در آن يافت ميشود.(عين عبارت دوستمون بود)

ما که هنوز نرفتيم ببينيم ولی چون فند T.O. بودحيفم اومد نذارم.حالا ببينيد اگه بدرد بخور بود که هيچ چی اما اگه نبود به ما بگيد که به دوستمون بگيم تا بيشتر از اين ضايع نشه!

اين و اين (ژنتيکه)

 

  
نویسنده : ‏T.O. Kongo ; ساعت ٥:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٩/٢٢

آويزان از درخت

انسانها تا قبل از اینکه به درختان پناه ببرند مانند دیگر مهره داران تحمل وزن وجابه جایی را با دو اندام جانبی خود(دست وپا) انجام می دادندمثل چهارپایان.اما اجداد درختزی آدمها برای استفاده بیشتری از دستها و اینکه دستهای آزادی داشته باشند وزن بدن را به بخش تحتانی تحمیل کردند!برای همین دستهابرای انجام عمل آویزان شدن از درخت مناسب گشتند. بعد از آن وقتی انسانها به زمین طرد* شدند تغییراتی در استخوانهایشان به وجود آمد تا آنها براحتی بجنگند، اشیا را بشکنند،نگه دارندو....

اون تغییرات:

---» مفاصل چرخشی پدید آمدند و به این ترتیب انسان توانست میوه بخورد!یعنی با حرکات چرخشی کف دست توانست میوه را از درخت چیده و در دهان خود بگذارد.(برید خدا رو شکر کنید که می تونید اینهمه ویتامین را با چند تا مفصل بخورین!)

---»اینکه استخوان ترقوه clavicleاضافه شد تا وزن اندام بالایی را به قفسه سینه منتقل کند.با این کار توانایی گرفتن اشیا (prehention) به وجود آمد.(برای شکار و جنگیدن لازم بود... فکر کنم که از اینجا ما گوشت خوار شده باشیم!)

---»اینکه شست در مقابل انگشتان دیگر می توانست قرار بگیرد.این تغییر هم در راستای اعمال بالا بوده است.

---»تغییراتی که در مفاصل بین بندهای انگشتان پدیدار شد قابلیت حرکات دست و انگشتان را افزایش داد.

به این ترتیب اندام 5 انگشتی تکامل نیافته آمفیبین در انسان تکامل یافت!عادت آویزان شدن از درخت نیز در گوریل های آنتروپویید موجب افزایش طول ساعد،کف دست و انگشتان شد.

فکر می کنم لازم باشد یکبار دیگر به دستتان نگاهی بیاندازید!

-------------------

یک یادیاری در اجداد انسان:

early primates-->anthropoids-->hominoids-->australopithecines-->hominids-->homo habilis-->homo erectus-->homo sapiens

------------------------------------------------

*:نمی دونم دیکته صحیح آن طرد است یا ترد؟

  
نویسنده : ‏T.O. Kongo ; ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٩/٥