ژنتيک و مسئله !

کم کم بايد تند تند به سوالاتتون جواب بدم. اين سوال رو زهرا پرسيده:

 

لطفا در مورد ژنتيک کتاب معرفی کنين. يک مساله هم داشتم که توش مشکل دارم. در تست کراس يک خوکچهء هندی چهار زادهء سياه متولد شده اند.احتمال ناخالص بودن اين خوکچه چقدر است؟

 

بگذار حالت به حالت بررسی کنیم. اگر خالص باشد پس به احتمال 1 بچه هایش سیاه می شود و اگر ناخالص به  احتمال 2/1 ( یک دوم. کسی می دونه  روابط ریاضی رو چطور می شه نوشت . به من هم بگین.) و در چهار زایمان احتمال اگر خالص باشد هم چنان 1 و اگر ناخالص باشد 16/1( یک شانزدهم ) است . پس به  کل احتمال سیاه شدن یک خوکچه  عدد 16/17 ( هفده شانزدهم ) را می شود نسبت داد. و چون اگر نا خالص باشد احتمال مناسب ماست که آن برابر 16/1 است  . پس احتمال مناسب را به کل احتمال ها تقسیم می کنیم که جواب 17/1 ( یک هفدهم. بابا مردم از بس بلد نبودم ریاضی تایپ کنم!) ، احتمال ناخالص بودن خوکچه ما!

 

کتاب برای ژنتیک در این مرحله برای شما المپیادی ها ژنتیک استنسفیلد ( این قدر مشهوره که همه جا پیدا می شه)  نوشته ویلیام استانسفیلد . کتاب ژنتیک نوشته ویلنیتز و کتابی دیگر نوشته دکتر آنا پای که این آخری بیشتر مولکولی و پزشکی است اما کاملا به خواندنش می ارزد . اگر در سطح  دیگر هم خواستین بگین تا بگم.

 

-----------------------------------------------------------

 

اين را هم سيما پرسيده:

 

 ميخواستم بدونم نمونه سوالات سالهلای قبل را ميتونيد برام بفرستيد؟  اگه توی سايتتون بزاريد خيلی خوب ميشه.

 

خوب از امروز به خواهش شما یک بخش به یادداشت ها اضافه می کنم که سوالات المپیاد سالهای پیشه و جواب هاش هر روز یک سوال رو طرح می کنم و بعد جوابش رو فردا ش می گذارم همین جا . و به این ترتیب شما به زودی همه چیز را فرا خواهید گرفت!

با سوالات ساده شروع می کنیم:

1-     اگر در فردی رنگیزه ملانین در عنبیه ساخته نشود عنبیه او چه رنگی دیده خواهد شد؟

الف) قرمز         ب) خاکستری      ج ) بی رنگ         د) آبی

 

2-     قسمت اعظم متابولیسم یک گیاه  توسط کدامیک از بافت های زیر انجام می شود؟

الف) اپیدرم       ب) کلانشیم           ج) اسکلرانشیم      د) پارانشیم          ه) مریستم

 

خیلی ساده دادم که نترسین و دلتون نشکنه!

 

 

 

  
نویسنده : ‏T.O. Kongo ; ساعت ٧:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٦/٢٥