کروموزوم ايکس بار ! ۱

 

سلام...خوشحال شدم که يادتون هست به سوالم جواب بدين.حالا که لطف می کنين و در مورد کروموزوم ايکس غير فعال توضيح می دين اگه ميشه آخرين سوال مرحله اول ششمين المپياد رو هم که در همين باره است جواب بدين. خيلی ممنون. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

خوب من هم به خواسته  شما در باره کروموزوم ایکس خواهم  نوشت ولی قبلش جا داره که سر این قضیه از محمد مهدی دستغیب برنده مدال برنز المپیاد جهانی زیست شناسی سوئد  تشکری بکنم! ( حالا خوبه بیاد این هارو ببینه. قشقرق می شه نه؟ )

سال های متمادی ژنتیک دان ها گیر کرده بودن توی این مسئله که این کروموزوم ایکس چه طوریه . یعنی مونده بودن که چه طور ممکن است که میزان محصولات ژن های روی این کروموزوم در افراد نر و ماده یکسان باشه در حالی که می دونیم افراد ماده ای که طبیعی اند دو تا کروموزوم X   دارند پس طبیعتا از این ژن های روی این کروموزوم دو نسخه در هر سلولشان دارند ولی یک نر سالم فقط یک کروموزوم  X  دارد. یا چرا ماده های هموزیگوت برای یک ژن بیماری زا علایم بیماری را دو برابر نشان نمی دهند ( نسبت به نرها)

برای اینکه این مسئله را توجیه  کنند چند تا مکانیسم گفتن که درست حسابی ها شون این ها بودند:

1- کروموزوم X  در نرها دو برابر ماده ها فعالیت می کند تا کمبود این کرموزوم ایکسی که ندارد را جبران کند . البته

بعدا معلوم شد این در مورد مگس سرکه ها درست است ولی در باره انسان صدق نمی کند.

2- در ماده های یکی از دو کروموزوم ایکس غیر فعال می شود . این در مورد انسان  درست از آب در آمد . اما اینکه دانشمند ها چه طوری به این ها پی بردند موضوع بحث ماست.

سال 1921 بود که ژنتیک دان ها می دانستند  که سلول های افراد نر  و ماده از لحاظ کروموزوم جنسی باهم متفاوتند ( الان همه بچه های دبستان هم این رو می دونن. جل الخالق ! پیشرفت علم رو می بینین؟)

 

خوب بقیشو فردا می گم!

 

/ 0 نظر / 18 بازدید