واکسن ها ۳ و چی بخونيم واسه المپياد

خوب رسیدیم به واکسن های ژنتیکی که اینقدر براشون تبلیغات کردم. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

طرز عمل واکسن های ژنتیکی مخصوصا واکسن های دی ان ای از طریق پلاسمید هاست . به این صورت که از راه مهندسی ژنتیک ژنهای پروتئین های آنتی ژنی یک یا چند تا عامل بیماریزا به پلازمید پیوند داده می شود و به این ترتیب این پلازمید های نوترکیب ساخته شده و با روش های مختلف به بدن تزریق می شوند.

معمولا تزریق این واکسن های با سرنگ به ماهیچه ها و یا با تفنگ ژنی نزدیک سطح بدن به ویژه غشاهای مخاطی انجام می گیرد.

وقتی این پلاسمید وارد شد پروتئین هایش درون سلول سنتز می شوند و همین واکنش ایمنی بدن را برمی انگیزاند! به خصوص ایمنی سلولی که حتی تولید سلول های خاطره ای می کند که شاید 20 سال هم عمر کنند!

 واکسن های آر ان ای ( فارسی را پاس بداریم!) با اینکه پروتئین هایشان زودتر ساخته می شود ولی چون پایداری کمتری دارند به ندرت استفاده می شوند.

 

حالا اينکه درباره المپياد و شرايطش می پرسين:

 

اول اينکه مدارس خودشون اعلام می کنن. منم اينجا وقتی موقع اش شد می گم تا همه خبر دار بشن.

 

دوم اينکه خوندن کتابهای سه ساله به اضافه پيش دانشگاهی کفايت می کنه البته خوندن مجوعه ۴ جلدی دانش زيست شناسی هم توصيه می شود - من خودم برای مرحله اول نخونده بودمش ولی همه خونده بودن شما هم بخونين عقب نباشين-

 

سوم اينکه اگر در زمينه ای به صورت ويژه می خواستين بخونين بگين ما معرفی کنيم.

 

چهارم اينکه هر چی سوال دارين ازم بپرسين خودم جوابشو ندونم می رم براتون دنبالش. واين که مطلب کروموزوم ايکس غيرفعال تو نوبته که بياد . يادم نرفته!

/ 0 نظر / 10 بازدید